võrdle ja leia parim
Korteri ostmine Eestis on oluline investeering. Artiklist saad kasulikke nõuandeid, kuidas ette valmistada, pankadega suhelda ja langetada teadlik otsus ideaalsete tingimuste korral 2024.

LOE SELLE KOHTA ALLPOOL

Korteri Ostmine: Olulised Sammud ja Soovitused Korteri Hinnavaatluseks

SISUKORD:

Korteri ostmine Eestis – kuidas seda õigesti teha?

Korteri ostmine on üks elumuutvamaid ja keerukamaid otsuseid, mida inimene teha saab. Eriti Eestis, kus viimastel aastatel on kinnisvaraturg tohutult muutunud. Paljud, kes korteri ostmisega kokku puutuvad, tunnevad korraga nii suurt põnevust kui ka ebamugavust. Kahjuks võib see protsess teatud juhtudel osutuda kurnavaks – nii emotsionaalselt kui ka finantsiliselt.

Aga ärme hakka kohe kartma! Siinkohal jagangi sulle samm-sammulist juhendit, kuidas Eestis edukalt korter osta. Nii saad vältida peamisi vigu ja olla kindel, et langetad parima võimaliku otsuse.

1. Kogemuste jagamine: Nälkidega korterite valikust kaotamiseni

Üsna sageli kogevad inimesed üllatusi, kui jõuavad korteri otsingul päris vaatlusteni. Paljusid köidavad modernsed kuulutused ning nad kujutavad end juba istumas šikkides elutubades. Siiski, kui kohale jõutakse, leiab end tihtipeale vanade tapeetidega köögist, kus pliidid paistavad eelmisest sajandist pärit olevat. Siis tekib küsimus: "Kas ma tõesti tahan seda?"

“Tallinnas oliid korterid piltidel suurepärased, kuid tegelikkus oli tihti vastupidine. Mõnikord on kuulutus nii peenelt tehtud, et lausa üllatud, kui reaalsus sind lööb. Minu soovitus: vaata alati üle mitmed korterid enne otsustamist, samuti tee kodutööd ja uurin hinda ajalooliselt – võrdlus on võti,” jagab oma kogemust Kerli Narvast.

2. Pankade toetamine ja pangalaenu taotlemise nüansid

Olgu selge, enamik korteri ostjaid Eestis ei saa oma kodu kohe välja osta täielikult oma rahaga. Sel juhul astub mängu pangalaen. Kui sul puudub piisav omakapital, võib laenu taotlemise protsess tunduda keeruline ja stressirohke. Õnneks on aga pangad viimastel aastatel korrigeerinud oma tingimusi ja teevad mitmeti paindlikumaid pakkumisi kui kunagi varem.

Laenu saamiseks on oluline alustada protsessi aegsasti. Alusta esmalt läbimõeldud eelarve koostamisega ja pöördu seejärel oma kodupanka eelneva laenupakkumise saamiseks.

“Kui hakkasin esimese korteri pangalaenu protsessi ajama, sain kiiresti aru, et olin naiivne. Ma ei osanud arvata, et laenu tingimused sõltuvad nii palju ka perioodi, kus turul parasjagu oli tõus või langus. Pea meeles: ajastus on kriitiline,” räägib Marko Tartust.

3. Eelarve ja varjatud kulud – kui palju korteri ostmine tegelikult maksma läheb

Korteri reaalne hind ei piirdu ainult kuulutuses näidatud summaga. Iga tulevane kinnisvaraomanik peab arvestama lisakuludega: notaritasu, riigilõivud, uue kodu kindlustus, sisustus, remont. Lisaks tulevad perioodilised kulud, nagu igakuised kommunaalid ja haldustasud. Eesti turu üks suurimaid muresid on see, et esmalt ahvatlev hind võib lõpptulemusena osutuda oodatust tunduvalt kallimaks.

Kuidas siis planeerida? Esmalt tee proovi: otsi välja oma soovitud piirkonnas olevad keskmised hinnad. Järgmisel sammul hinda realistlikult oma sissetulekuid ja väljaminekuid järgmise 5-10 aasta perspektiivis.

“Uurisin, kui palju talvise küttega selle piirkonna korterites kommunaalarved võiksid ulatuda. Päris muutlik suurus! Kuid ajaloolise statistika põhjal sain siiski ette aimata, mida oodata,” jagab Liis Viljandist oma tähelepanekuid.

4. Asukoht – kas Tallinn, Tartu või rahulik äärelinn?

Kui oled valinud olemasoleva eelarve ja finantspildiga sobiva korteritüübi, siis jõuad olulise küsimuseni: asukoht. Tallinn ja Tartu on vaieldamatult kõige populaarsemad linnad Eestis korteriostuks. Kuid ka äärelinnad ja väiksemad kuurortlinna piirkonnad on muutumas ihaldusväärseteks.

  • Tallinn – Eesti pealinn, kus ajas hinnad tõusevad järjekindlalt. Sobiv valik neile, kes otsivad elavat melu ja suurlinna mugavusi.
  • Tartu – hariduslinn, mille õhkkond on rahulikum ja hinnad taskukohasemad.
  • Pärnu ja Haapsalu – kui unistad rahulikumast eluviisist ja looduslähedusest, on need valikud ideaalsed.
“Otsustasin, et Tartu sobib mulle ideaalitselt. See ei ole küll pealinn, kuid siiski piisavalt suur, et pakkuda kõike vajalikku. Samas kinnisvara hindadega ei tunne, et pean koorma alla murduma,” sõnab Kristi Tartust.

5. Ajastus – millal on korteri ostmine kõige mõistlikum?

Mis puudutab ajastust, siis on oluline, et potentsiaalne ostja jälgiks turgu. Kuigi korterite hinnad võivad näiliselt tõusta aastast aastasse, esinevad perioodid, mil on võimalik soodsamalt panustada.

Alljärgnevad punktid võivad aidata sul ajastamisel edukam olla:

  • Konsulteeri kinnisvaraekspertidega, kes saavad jagada turutrende ja hinna langusi.
  • Otsi hooajalisi mustreid – näiteks talv on sageli parim aeg koduostuks, sest seal võib just langeda hindade surve.
  • Vaata üle ehitusprojektid – uued arendused võivad lühiajaliselt hindasid stabiliseerida.

Korteri ostmine on pikk protsess, mis vajab suurt planeerimist, teadlikku otsustamist ja professionaalset tuge. Samuti mängib ajastus suurt rolli endale sobiva kodu leidmisel. Kui järgida kõiki soovitusi ja teha põhjalik eeltöö, on võimalik tagada, et tulevane kodu on mitte ainult meeldiv, vaid ka rahaliselt mõistlik investeering.

Artikli autor Joosep Jussi

Autor: Joosep Jussi

Rahandusspetsialist ja tõlkija
Magistrikraad rahanduse ja ettevõtluse alal ning tõlkija
Avaldatud: 02 november 2024 kell 02:01