võrdle ja leia parim
Sms laenude võlu seisneb kiiruses, kuid tuleb olla ettevaatlik: Siin käsitleme populaarsed sms laenude ohud ning kuidas nendega vastutustundlikult ümber käia.

LOE SELLE KOHTA ALLPOOL

Sms Laenu Ohud: Ohtlikud Tagajärjed ja Mida Pead Teadma

SISUKORD:

Mis on sms laen?

Sms laen, tuntud ka kui kiirlaen, on väike lühiajaline laen, mida saab taotleda ainult paari sõnumi või veebitoimingu kaudu. Kõlama jääb lubadus - saada raha kätte peaaegu koheselt ja ilma keerukate tingimusteta. Aga kas kõik on nii roosiline, nagu esmapilgul tundub? Siin artiklis uurime, millised ohud kaasnevad sms laenudega ja miks peaksid olema ettevaatlik.

Sms laenu peamised ohud

Kui rääkida sms laenude ohtudest, näib, et kõige suuremaks probleemiks on see, kui kiiresti need laenud kuhjuvad ja millised tagajärjed võivad ebaõige kasutamise korral kaasneda. Vaatleme mõnda põhiaspekti, mida pead sms laenude puhul arvesse võtma.

1. Kõrge intressimäär

Üks olulisemaid aspekte sms laenude puhul on nende äärmiselt kõrged intressimäärad. Tegemist ei ole tavalise pikaajalise laenuga. Intress kõrgtemperatuurse kiirusega on mõeldud laenuandja kasumi maksimeerimiseks. Isegi kui oled võtnud väikese summa lühikeseks ajaks, võivad intressid kiiresti suureks kasvada.

"Kui ma võtsin oma esimese sms laenu, tundus see nii lihtne. Minu arvates oli 100-eurone laen täitsa juhitav, kuid mõne kuu pärast oli summa juba üle 300 euro," räägib Kerli, 26-aastane Tallinna elanik. "See kõik juhtus intresside ja viiviste tõttu, mis nii kiiresti lisandusid!"

2. Viivised ja lisatasud

Kui sa ei suuda laenu õigeks ajaks tagasi maksta, hakkavad suureks probleemiks saama viivised ja lisatasud, mis võivad sms laenu summat märkimisväärselt suurendada. Paari päeva võrra viivinenud tagasimakse võib kaasa tuua oluliselt suuremad kohustused.

"Unustasin sms laenu maksepäeva... See oli parim unustus, mida oleksin võinud vältida, sest järgmisel kuul ootasin, et tagasi maksta 50 eurot rohkem kui algselt plaanitud," ütleb Tanel, 34-aastane Pärnust.

3. Kiire laenumahajäämus ehk "võlaauk"

Sms laenud saavad tihti alguse õigeaegse maksevõime hindamata jätmisest. Kuna sms laenu võtmine on nii lihtne ja mugav, kiputakse unustama, et pikaajaline maksekohustus võib ülepea kasvada. Iga uus laen, mida võetakse eelmise laenu katteks, muudab olukorra veelgi keerulisemaks.

Kuidas seadus reguleerib sms laene?

Sms laenude valdkond on Eestis seadusandlikult kontrollitud ning viimastel aastatel on tehtud olulisi samme tarbijate kaitseks. Kuid määratud piirangud ei tee sms laenusid täiesti ohutuks. Kas tead, millised regulatsioonid oleksid kasuks?

1. Intressilaed

Eestis kehtivad teatud intressipiirangud sms laenudele, mis on kehtestatud selleks, et ära hoida tarbijate sattumist võlakeerisesse. Need piirangud aitavad, kuid sageli on laenuandjad leidlikud ning oskavad viisakalt intressisätted ära kasutada.

2. Kohustuslikud läbipaistvusnõuded

Vastutustundlik laenamine on seadustatud, mistõttu kõik laenuandjad peavad tagama, et klient mõistab selgelt laenu tingimusi. Samuti peab olema kindlaks määratud laenusaaja reaalne maksevõime. Mis saab siis, kui inimesed võlgadesse sattumise kiirust ignoreerivad?

"Mulle anti loa võtta laen hoolimata sellest, et olin juba teise sms laenu võtja. Ma ei saanud aru, kui palju see mind kokkuvõttes maksma läheb," meenutab Katre, Narvast.

Pidevad reklaamid ja meelitamised

Sms laene reklaamitakse tihti väga atraktiivsetes ja meelitavates vormingutes. Laenuandjad kasutavad viise, mis paneb inimesi tundma, et sms laen on kiire lahendus kõikidele rahalistele probleemidele. Käesoleval aastal on täheldatud reklaamide intensiivsuse suurenemist, eriti veebipõhistes meediumites.

Miks inimesed satuvad sms laenude lõksu?

  • Äärmiselt kiire ja lihtne taotlemisprotsess, ilma et oleks vaja kohal käia või laiaulatuslikke dokumente täita.
  • Madal sissetulek ja ootamatud kulud, näiteks autoremont või meditsiinilised vajadused.
  • Kiire lahenduse otsimine rahalisele kriisile, millel puudub realistlik tagasimaksekava.

Kuidas vältida sms laenu võlgadesse sattumist?

Võlgadega hätta sattumine pole sugugi haruldane. Sms laenude vältimiseks või vältimaks nende tagasilööke, tasub rakendada mõningaid ettevaatusabinõusid.

1. Vali hoolikalt ja võrdle laene

Kõik laenuandjad ei paku samu tingimusi. Kui oled otsustanud võtta sms laenu, kasuta võrreldavaid laenuvõimalusi, et leida kõige mõistlikumaid intresse ja tingimusi. Laene tuleb ettevaatlikult võrrelda ja mõista, millist hinda tuleks tegelikult maksta.

2. Tee enda tarbeks võlaplaan

Planeeri oma tekkinud kohustused. Kui oled otsustanud laenata, siis kindlasti koosta realistlik maksegraafik, et suudaksid vajalikud maksed õigeaegselt tagasi kanda.

3. Otsi alternatiive

Mõnikord on sms laen ainuke lahendus, kuid sageli on olemas ka muid võimalusi. Sõbrad ja pereliikmed võivad pakkuda ajutist tuge või tasub kaaluda mõnda muud laenutoodet, näiteks pangalaenulepingut, mille intressimäärad on tunduvalt madalamad.

Artikli autor Joosep Jussi

Autor: Joosep Jussi

Rahandusspetsialist ja tõlkija
Magistrikraad rahanduse ja ettevõtluse alal ning tõlkija
Avaldatud: 01 jaanuar 1970 kell 03:00