Auto liisingusse võtmine: kuidas valida parim pakkumine 2025
SISUKORD:
- Miks auto liisingusse võtmine on populaarne?
- Auto liisingusse võtmise eelised ja puudused
- Kas liising on parem kui laen?
Miks auto liisingusse võtmine on populaarne?
Kas auto liisingusse võtmine on tänaseni populaarne valik, kui mõelda taskukohasusele ja paindlikkusele? Kõigepealt tasub mõista, miks inimesed üldse selle variandi valivad. Liisingu peamiseks eeliseks on võimalus sõita uuema ja sageli mugavama autoga ilma vajaduseta teha suuri ühekordseid väljaminekuid. Näiteks, kui soovid endale uut autot, kuid tunnete, et täielik väljamakse ületab sinu eelarve, pakub liising siin suurepärast alternatiivi.
Reaalses elus räägib meile Jaan Tallinnast oma kogemusest:
„Kui otsustasin kolm aastat tagasi võtta auto liisingusse, tegin seda peamiselt mahuva nõrgema eelarve tõttu. Mulle sobis idee, et saan sõita uuema ja turvalisema masinaga ning maksta kuumakseid, samas kui täisost jäi rahalistel põhjustel minu jaoks välistatuks.”
Kuidas auto liising toimib?
Auto liisingu protsess on suhteliselt lihtne, kuid võib esmapilgul tunduda keeruline. Oluline on mõista, et liisingu korral rentid sa autot kindla perioodi jooksul ja maksad kuumakseid kokkulepitud summas. Lepingu lõpus on tihti võimalik auto kas välja osta, tagastada või uue vastu liisida.
Järgnevad on mõned olulised liisingu etapid:
- Tee kindlaks, millist sõidukit soovid liisida.
- Leia liisingupakkuja, kes pakuks sulle sobivat intressi ja tingimusi.
- Esita kõik vajalikud dokumendid (sissetulekute tõend, isikut tõendav dokument) ja allkirjasta leping.
- Maksa kuumakseid ning kasuta sõidukit kokkulepitud perioodi jooksul.
- Lepingu lõppemisel otsustad, kas osta auto välja, tagastada või vahetada see uue vastu.
Auto liisingusse võtmise eelised ja puudused
Kuigi liising tundub paljudele ahvatleva võimalusena, on oluline kaaluda selle eeliseid ja puuduseid. Mõne jaoks võivad liisingumaksud jääda pikaajaliselt kulukaks, teised aga hindavad kindlat eelarvet ja uuenevat sõidukit.
- Eelised: Paindlikud maksekavad, võimalus sõita uue autoga, väikesemad esialgsed kulutused võrreldes otsese ostmisega.
- Puudused: Piirangud auto kasutusõigusele, võimalikud lisatasud ületatud sõidukilomeetrite või kulumise eest.
Märt Tartust jagab oma kogemust:
„Liising tundus hea lahendus, kuni tuli välja, et ületasin lubatud kilometraaži piirangut. See tõi kaasa lisa tasusid, millest ma alguses teadlik ei olnud. Väga oluline on juhendid ja leping hoolikalt läbi lugeda!”
Mida arvestada auto liisingusse võttes?
Kui kaalud auto liisingusse võtmist, on mitmeid tegureid, mis peaksid sulle tähtsad olema. Siin on oluline meeles pidada, et auto liising pole lihtsalt auto rentimine – see on finantskohustus, mille tingimused peavad olema sulle sobivad ja jõukohased.
Tegur | Selgitus |
Intressimäär | Alati vaata, milline on intressimäär. Madal määr võib anda väiksemad maksed, kuid kõrgem maksumäär võib tähendada vajalikku pikemat perioodi maksete tasumiseks. |
Lepingu pikkus | Lepinguperioodid kõiguvad – alates vaid mõnest aastast kuni kümne aastani. Kas sulle sobib pikaajaline või lühiajaline liising? |
Kuumaksed | Kui su kuumakse jääb sinu eelarvesse, on liising hea võimalus. Kuid kõrgegagi liisingukumaga võib muutuda koormavaks. |
Krediidiskoor | Enamik liisingut pakkuvaid ettevõtteid arvestavad ka sinu krediidivõimekust. |
Auto väärtuse langus | Mõne aja möödudes tekitab võrreldamatult suurema väärtuse kaotust seejne teadlikkus, et lõpuks uueks liisimiseks. |
Kas liising on parem kui laen?
Tihtipeale kerkib küsimus, kas liising on väärtuslikum kui traditsiooniline auto ostmiseks võetud laen. Mõlemal on oma tugevused ja nõrkused, mida tuleb hoolikalt kaaluda. Auto liising sobib nendele, kes soovivad sõita uue autoga ja keda ei heiduta perioodiline auto vahetamine. Samas kui laen võimaldab omandada auto täielikult ja nautida rohkem vabadust selle kasutamisel (nt müüa, remontida, ise modifikatsioone teha).