võrdle ja leia parim
Eesti internetiteenuste turul on palju pakkujaid, kuid kellel on parim kiirus ja stabiilsus? Loe arvustust ja saa teada, millistelt teenustelt saad oodatud tulemusi.

LOE SELLE KOHTA ALLPOOL

Kiire internet: miks on stabiilne ja kiire ühendus oluline?

SISUKORD:

Kiire internet Eestis: mida see tegelikult tähendab?

Kiire internet on tänapäeva elu alustala: olgu selleks töö tegemine, meelelahutus, suhtlemine või info leidmine, internetiühendus mõjutab kõiki neid valdkondi. Kuid kas igal Eesti kodul on juurdepääs stabiilsele ja kiirele ühendusele? Seda küsimust uurimegi täpsemalt.

Millised on kasutajate ootused kiirele internetile?

Inimesed ootavad internetiühenduselt kohest reageerimist ja katkestusteta tööd, olgu selleks videokõne, online mängimine või koguni tööprojektide jagamine pilvesüsteemide kaudu. Siiski ei ole kõik internetiühendused võrdsed ja erinevused kiiruses ning stabiilsuses võivad sõltuda teenusepakkujast ja piirkonnast, kus elad.

"Elame Tartus ja internetiühendus siin piirkonnas on olnud suurepärane juba mitu aastat. Meie pere kasutab Elisat ja oleme teenusega väga rahul. Kiirus on stabiilne ja ei teki katkestusi, isegi kui mitu seadet on korraga ühendatud," ütleb Markus, 35, Tartu.

Millised teenusepakkujad pakuvad parimat kiirust?

Eestis on mitmeid juhtivaid internetiteenuse pakkujaid: Elisa, Telia ja STV on ainult mõned kõige tuntumatest nimedest. Kuid milline neist pakub tegelikult parimat kiirust ja kliendikogemust? Võtame nad üks haaval vaatluse alla:

  • Telia: Telial on laialdane leviala peamiselt suurlinnades ja nende valguskaabliteenused pakuvad ülikiiret internetti. Kiirused ulatuvad kuni 1 Gbps, mis teeb selle sobivaks suure andmemahu ja kõrge koormusega kodudele.
  • Elisa: Elisa pakub konkurentsivõimelist teenust, samuti sobib hästi kiiret internetti vajavatele kasutajatele. Neil on välja arendatud ka ülikiire 5G võrk suuremates linnades, mis pakub head alternatiivi optilisele kaablile.
  • STV: STV pakub taskukohase hinnaga teenuseid, kuid leviala ja kiirus võivad olla piiratud teatud aladel, eriti väljaspool suuremaid linnu.

Kuidas mõjutab kiirus meie igapäevast elu?

Kiire ja stabiilne internet ei ole enam luksus, vaid vajalik igapäevane teenus. Üha enam inimesi töötab kodukontorites, õppib distantsilt või tarbib voogedastusteenuseid, nagu Netflix ja Youtube. Aeglane ühendus võib viia vastumeelsete katkestusteni ja segada keskendumist.

"Meie pere elab Tallinna lähedal äärelinnas, kus internetiteenuste valik on piiratud. Proovisime algul STV-d, kuid ühendus oli ebastabiilne ja aeglane. Kui kolisime Elisa võrku, muutus kõik sujuvamaks. Kvaliteetne teenus on meie elustiili jaoks ülioluline," kommenteerib Kristi, 40, Viimsi.

Mobiilse interneti levik: kas 5G suudab ületada valguskaablit?

Viimastel aastatel on mobiilne internet teinud tohutu hüppe, eriti tänu 4G ja nüüd 5G levikule. Seega kerkib küsimus: kas 5G suudab pakkuda sama või isegi paremat kiirust ja stabiilsust kui valguskaabel? Kuigi 5G võrgud lubavad ulmelisi kiirusi, sõltub nende tegelik jõudlus kasutatavast seadmest ja asukohast.

5G eelised hõlmavad kiiremat andmevahetust, lühemat latentsust ja ulatuslikumat ühenduvust isegi tihedalt asustatud piirkondades. Siiski ei ole 5G Eestis veel kõikjale jõudnud ja mõnele kasutajale võivad valguskaablid endiselt pakkuda kiiremat ja püsivamat internetti.

Tarbija arvamused: mida ütlevad kasutajad?

Kiire internet ja selle tegeliku kiiruse kogemus varieerub vastavalt piirkonnale ja teenusepakkujale. Küsitlesime mitmeid kasutajaid erinevates Eesti piirkondades ja nende loomulikke kogemusi:

"Olen alati arvanud, et kiire internet on tähtis ainult noorematele inimestele, kuid kui hakkasin ise distantstööd tegema, sain aru, et see mõjutab kõiki. Telia teenusega pole ma pidanud kunagi pettuma. Usaldusväärne ja kiire - just see, mida mul vaja!" – Liina, 45, Tallinn.
"Olime pikka aega Telia kasutajad, kuid Elisa 5G pakkumine tundus ahvatlev ja läksime üle. Tuleb tunnistada, et meie kodukontorile ja meelelahutuseks on see kvaliteedihüpe olnud märkimisväärne!" – Juhan, 33, Pärnu.
Artikli autor Villu Zirnask

Autor: Villu Zirnask

Finantsanalüütik ja ajakirjanik
Finantsanalüütik ja finantsajakirjanik, kellel on üle 10 aasta kogemust investeerimisvaldkonnas
Avaldatud: 01 jaanuar 1970 kell 03:00