võrdle ja leia parim
Kas hoiad oma raha lihtsalt kontol? Vaata, kuidas hoius aitab kindlustada finantstulevikku ning teenida kasumit samal ajal, kui raha on turvaliselt pangas.

LOE SELLE KOHTA ALLPOOL

Mis on hoius ja kuidas valida sobiv hoiumeetod 2024 aastal?

SISUKORD:

Miks valida hoius? Mida reaalsed kasutajad arvavad hoiusest?

Hoidmine on olnud läbi aastate üks kindlamaid rahainvesteeringute viise. Kui panna oma raha hoiusesse, võid kindel olla, et see on turvaliselt kasumas ja teenimas intresse. Kuid miks peaks hoius olema kohe praegu sinu finantsportfelli osa? Vaatame lähemalt, mida ütlevad reaalsed kasutajad ja kuidas hoius neid 2024 aastal aitab.

Mis on hoius ja kuidas see töötab?

Hoius on pangakonto tüüp, kuhu saab raha panna kindlaksmääratud ajaks teatud intressimääraga. See on raha kasvatamise meetod, mida saab kasutada lühiajaliselt või pikaajaliselt — kõik oleneb sinu rahalistest eesmärkidest. Erinevalt tavalisest arvelduskontost hoiusel olev raha teenib intressi, mis tähendab, et sinu raha ei jää lihtsalt seisma, vaid aegamööda kasvab.

Peamised hoiuseliigid

Tähtajaline hoius

Tähtajaline hoius on üks Eesti pangandusturu populaarsemaid valikuid. Seda tüüpi hoiuse puhul määratakse raha kindlaksmääratud ajaks, mille lõpus saad kasutada nii algset summat kui ka teenitud intressi. Lihtne ja ohutu viis raha kasvatamiseks. Näiteks Mart Tallinnast jagas oma kogemust:

„Valisin tähtajalise hoiuse, sest soovisin riskivaba viisi kogutud raha kasvatamiseks. Pärast aastast perioodi olin meeldivalt üllatunud, kuidas mu raha oli rahulikult kasvanud, ilma et peaksin midagi tegema!“

Hoiu-laenuühistu hoius

Hoiu-laenuühistud on samuti pakkunud aastate jooksul atraktiivseid intressimäärasid. Need asutused pakuvad sageli kõrgemaid intresse kui tavapangad, kuid tasub meeles pidada, et nendega kaasneb ka suurem riskitase. Aili Tartust jagas oma mõtteid:

„Mõtlesin, et proovin hoiu-laenuühistu hoiuse, sest nende pakutav intress oli suurem kui pangas. Mõningase riskiga olin valmis, kuid siiani olen rahul, kuidas mu raha on kasvanud!“

Erinevad hoiuse eelised ja puudused

  • Kindlus: Enamik hoiuseid on föderaalse hoiuse kindlustuse all – sinu raha on kaitstud, isegi kui pank peaks raskustesse sattuma.
  • Paindlikkus: Vaatamata sellele, et osa hoiuseid nõuab raha sidumist teatud ajaks, leidub ka paindlikumaid valikuid, mis lubavad raha enne tähtaega välja võtta.
  • Kõrgemad intressimäärad: Eelkõige tähtajaline hoius pakub paremaid intressimäärasid kui tavaline arvelduskonto. Intresside hulk võib siiski varieeruda sõltuvalt turust ja pangast.
  • Puudused: Kahjuks sa ei saa hoiusesse pandud raha kasutada täpselt siis, kui tahad – päris tihti pead arvestama hoidmisperioodiga.

Kuidas valida parim hoius 2024 aastal?

Kuna toetavaid finantsprodukte on palju, võib õigete valikute tegemine olla segadusttekitav. Mõned peamised küsimused, mida endalt küsida, enne kui otsustad hoiuse avada, on järgmised:

  • Kui kaua saan ilma oma rahata hakkama?
  • Milline hoius pakub kõige paremat intressimäära?
  • Kas ma tunnen ennast turvaliselt panga või ühistu juures, kuhu kavatsen raha hoida?

Kristjan Rakverest tegi põhjaliku uurimistöö enne oma otsuse langetamist:

„Võrdlesin mitut panka ja hoiu-laenuühistut ning lõpuks otsustasin selle põhjal, kes pakkus kõige kõrgema intressimäära ja paremaid turvagarantiisid. Olen rahul oma valikuga!“
HoiusIntressimäär (%)Kestus
Tähtajaline hoius 2,5% 12 kuud
Hoiu-laenuühistu hoius 4% 24 kuud
Panga säästuhoius 1,2% ilma aja piiranguta

Kas hoius sobib minu vajadustele?

Vaadates erinevaid hoiusepakette ja intressimäärasid, on selge, et hoius võib olla suurepärane valik konservatiivsetele investoritele, kes soovivad stabiilsust ja turvalisust. Aga sama tähtis on leida sobiv tasakaal riskide ja tulude vahel – ehk täpsustada, kui riskialfriisiline sa oled ja kas sa aktsepteerid teatud määral riski? Kaalu finantsnõustaja poole pöördumist, et saada paremat ülevaadet, milline hoius just sinu vajaduste ja eesmärkidega kõige paremini sobib.

Reaalsed kogemused: Hoius kui stabiilne tuluallikas

Siiri Narvast on aastaid usaldanud oma raha tähtajalistel hoiustel ja tema kogemus on seni olnud suurepärane:

„Ma pole mitte ühtegi senti kaotanud ja iga aasta saan intressidest lisa sissetuleku – see annab turvatunde, mida aktsiate maailm mulle ei paku.“

Teisalt, Hanno Pärnust, kes otsustas avada hoiu-laenuühistu hoiuse, on märkinud, et tema kasu on olnud suurem, kuid ka risk kõrgem:

„Esimesel aastal olid intressid väga head, kuid hoiu-laenuühistu tingimused muutusid natuke pärast teist aastat. Pean tunnistama, et olen siiski rahul, et võtsin selle riski, kuid seda peab igaüks isiklikult kaaluma.“
Artikli autor Villu Zirnask

Autor: Villu Zirnask

Finantsanalüütik ja ajakirjanik
Finantsanalüütik ja finantsajakirjanik, kellel on üle 10 aasta kogemust investeerimisvaldkonnas
Avaldatud: 01 jaanuar 1970 kell 03:00