Sponsorluse maksustamine: mida peaksid teadma 2025. aastal
SISUKORD:
- Sponsorluse maksustamine: kuidas see Eestis toimib?
- Kas sponsorlus on alati maksustatav? See sõltub!
- Kasutajate isiklikud kogemused: kui reaalne elu paneb mõtlema
- Kuidas Eestis sponsorlust korrektselt deklareerida?
- Sponsorluse riskid: ootamatud maksud ja trahvid
Sponsorluse maksustamine: kuidas see Eestis toimib?
Sponsorlus on populaarne viis ettevõtete ja üksikisikute vahelise koostöö edendamiseks, kuid nagu ikka, kipuvad maksuküsimused tegema elu palju keerulisemaks. Eestis on sponsorluse maksustamine konkreetsete reeglitega, millest olenevalt võib toetuse andmine ja saamine olla üsna erinev võrreldes teistel riikidel kehtivate seadustega.
Ent kuna seadused ja reeglid muutuvad igal aastal, on maksustamiseks vaja põhjalikku mõistmist. Realistlik ja praktiline ülevaade sponsorluse maksustamisest Eestis aastal 2025 võib aidata vältida probleeme ja ootamatusi.
Kas sponsorlus on alati maksustatav? See sõltub!
Üldreeglina tuleks sponsorlust vaadata mitte ainult kui lahket toetust, vaid ka kui potentsiaalset maksukohustust. Eestis määrab see, kas sponsorlus on maksustatav, eelkõige tehingu olemust. Kui tegemist on ärikokkuleppega, näiteks reklaami või teenuste osutamisega, võib tekkida kohustus maksta tulumaksu või isegi käibemaksu. Kuid sponsorlusele, mis jaguneb annetuste ja annetuste laadsete toetuste vahel, on erinevad maksustamisreeglid.
Kasutajate isiklikud kogemused: kui reaalne elu paneb mõtlema
"Mulle tundus, et tegin sponsorleppe väga selgelt, kus kõik osapooled olid rahul, aga lõpptulemusena pidin ikkagi arvestama maksude ja ootamatute lisakuludega. See õppetas mind, et ilma maksunõustajata on lihtne vigu teha." - Jaanus, Tallinn
Jaanuse kogemus peegeldab paljudele ettevõtete juhtidele tuttavat olukorda. Maksustamine võib osutuda keerulisemaks kui esmapilgul arvati, eriti kui puudub selge juriidiline nõustamine. Järjest rohkem ettevõtjaid mõistab, et sponsorlustingimuste koostamisel on vajalik tähelepanu pöörata maksualastele tagajärgedele ning kaasata spetsialiste, et vältida hilisemaid maksuvaidlusi.
Kuidas Eestis sponsorlust korrektselt deklareerida?
Täpselt nagu paljud teised finantsteenused, on ka sponsorluse deklareerimisel oma spetsiifika. Eestis on vajalik järgida selgeid protseduure, et sponsorlus jõuaks õigesti maksudeklaratsiooni. Kuid paljudel on endiselt väärarusaam, et need toetused on ainult "kingitused", mis ei kuulu avaldamisele. Selline ekslik arvamus võib kaasa tuua ootamatuid probleeme suhtlemisel Maksu- ja Tolliametiga (MTA).
Erandid ja maksuvabastused: mida peaksid teadma
On olukordi, kus sponsorlust üldse maksustama ei pea. Kuid need erandid kehtivad ainult teatud tüüpi sponsorluse korral. Näiteks mittetulundusühingutele ja sihtasutustele tehtud annetused võivad olla maksuvabad, kui need vastavad õiguslikele põhitingimustele. Siin on oluline mõista, et maksuvabastuse kehtimiseks tuleb leping õigesti vormistada ning kindlustada, et kõik detailid vastavad seaduses sätestatud normidele.
Järgmine tabel annab ülevaate sellest, millal sponsorlus on maksuvaba ja millal mitte:
Tüüpiline sponsorluse olukord | Maksustamise vajadus |
Ärikokkulepe (teenused või reklaam eest) | Käibemaks ja tulumaks kohaldub |
Mittetulundusühingule tehtud annetus | Maksuvaba |
Kultuuri- või spordiorganisatsioonile rahaline toetus | Mõnikord maksuvaba, sõltub tingimustest |
Toetustehing seaduslike eranditega | Maksuvaba |
Sponsorluse riskid: ootamatud maksud ja trahvid
On mitmeid põhjuseid, miks sponsorlepinguga seotud finantskohustused võivad minna valesti. Üsna tihti alustatakse tehingut hea tahtega, kuid süstemaatiliselt juriidiliste ja finantsaspektide kaalumata jätmine on toonud kaasa vaidlused ja trahvid. Näiteks kui sponsorlust ei deklareerita õigesti, võib Maksu- ja Tolliamet määrata trahvid ja nõuda täiendavaid tasusid.
Erakordne juhtum Viljandist: millest kõik algas?
"Minu ettevõte sai kultuuriürituse toetajana kahel korral trahvi, sest reklaam koostati viisil, mis ei vastanud maksuseadustele. See oli väga pettumust valmistav ja maksis meile lisaks tänuväärt sponsorluse kuludele mitmeid ootamatuid summasid." - Karin, Viljandi
Eestis ei ole selline olukord sugugi haruldane. Karini juhtum kulmineerus sellega, et pidi maksma täiendavat tulumaksu ning ka juriidilist tasu, mis tekitas suure rahulolematuse ning viis nende tulevaste sponsorlepingute väga hoolika läbivaatamiseni. Kui sa seda artiklit loed ja oled mõelnud sponsorlusega tegelemisest, peaksid kindlasti kasutama maksunõustajat, et vältida koolirahaks nimetatavaid kulusid.