Laenud Alates 18 80: Kõik, Mida Peaksid Teadma Laenudest Eestis
SISUKORD:
- Laenud alates 18 kuni 80: Millised on võimalused?
- Kes võivad laenu taotleda?
- Laenud alates 18. eluaastast: Kas vabadus või vastutus?
- Eakamad laenuvõtjad: Miks vanemad inimesed laenavad?
- Laenu tingimused: Kasumalikkus ja riskid
Laenud alates 18 kuni 80: Millised on võimalused?
Finantsvõimalused Eestis on viimastel aastatel märgatavalt laienenud ja laenuturul pakutavad lahendused katavad paljusid erinevaid vajadusi. Laenud alates 18 kuni 80 eluaastani on aga erilise tähtsusega, sest need pakuvad finantsvabadust laiemale vanuserühmale kui kunagi varem. Kuid mida see täpselt tähendab, ja kellele need laenud mõeldud on? Vaatame seda lähemalt.
Kes võivad laenu taotleda?
Laenuturu dünaamika muutub pidevalt, pakkudes noortele alates 18. eluaastast ja eakatele kuni 80. eluaastani võimalust laenata erinevatel eesmärkidel. Näiteks Kristiina Tartust, 19-aastane, jagab oma kogemust:
"Ma vajasin kiiresti rahalist tuge, et katta oma kolimise kulud. Minu üllatuseks oli protsess palju lihtsam kui arvasin, ja sain laenu hoolimata sellest, et olin alles äsja täiskasvanuks saanud."
Laenud alates 18. eluaastast: Kas vabadus või vastutus?
Noortele avatud laenutooted võivad olla suurepärane viis oma rahalise iseseisvuse tugevdamiseks, kuid tuleb arvestada ka kohustustega. Laenud ei ole kingitus, vaid kohustus maksta tagasi koos intressidega. Kuid paljud noored hindavad neid laene just nende paindlikkuse eest.
- Laenude summad algavad tavaliselt väiksematest summadest, et vähendada riskide võtmist.
- Noorele laenu taotlejale võidakse aga panna teatud piirangud ja pakkuda madalamat laenulimiiti.
- Vajalik on regulaarne sissetulek või käendaja, mis tõendab maksevõimet.
Näiteks Marko, 22-aastane Tallinna elanik, räägib, et tema esimene laen töökoha vahetuse ajal aitas tal ajutiste raskustega toime tulla:
"Kui ma esmakordselt laenu võtsin, olin üsna närvis, kuid minu suur kergendus oli, et laenuandja pakkus realistlikke tagasimaksevõimalusi, mis sobisid hästi minu uue tööga."
Eakamad laenuvõtjad: Miks vanemad inimesed laenavad?
Kuigi ühiskonnas on tihti levinud eksiarvamus, et eakate inimeste vajadus laenude järele on väike, siis tõsi on see, et paljud 60+ vanuses inimesed leiavad, et nad vajavad finantsabi. Pensionärid võivad laenata tervisehoolduseks, kodu renoveerimiseks või isegi reisimiseks.
- Laenuandjad pakuvad tavaliselt eripakkumisi pensionäridele ja vanematele laenutaotlejatele.
- Intressimäärad ja tagasimaksetingimused võivad olla kohandatud vastavalt nende rahalistele võimalustele.
- Küll aga võib laenusumma olla piiratud laenuvõtja vanuse ja sissetuleku põhjal.
Mari, 68-aastane pensionär Viljandist, jagab oma kogemust:
"Ma ei plaaninud kunagi laenu võtta, kuna arvasin, et ei vaja seda. Kuid kodus oli vaja hädavajalikku remonti ja laenuprotsess oli palju lihtsam ning sujuvam, kui oleksin osanud arvata."
Laenu tingimused: Kasumalikkus ja riskid
Oluline on, et kõik laenud, sõltumata vanusest, kaasnevad teatud kohustuste ja riskidega. Enne laenutaotluse esitamist peaks iga taotleja hoolikalt hindama oma finantsolukorda ja kaaluma, kas suudab laenu tagasi maksta. Siin on mõned kriitilised punktid, mis tuleb arvestada:
- Intressimäärad: Olge kursis, kas intressimäär on fikseeritud või muutuv.
- Tagasimakseperiood: Pikem laenuperiood võib tähendada madalamat kuumakset, kuid kõrgemaid lõppkokkuvõttes makstavaid summasid.
- Laenufirma usaldusväärsus: Kontrollige alati laenuandja tausta ja valige ainult litsentseeritud ja tunnustatud pakkujaid.
Reaalne elu näide tuleb jällegi Markolt Tallinnast, kes sai teada, kui oluline on enne laenu võtmist teadlikult uurida kõiki tingimusi:
"Ma olin väga lähedal ühe ekspress-laenu võtmisele, kui sõber soovitas hoolikamalt tingimusi vaadata. Lõpuks leidsin parema võimaluse ja säästsin sellega sadu eurosid."
Kuidas valida õige laen?
Laenu taotlemine on otsus, mida ei tohiks teha uisapäisa. Parima laenu saamiseks peaks iga taotleja arvestama oma sissetuleku, väljaminekute ja tulevaste kohustustega. Siin on mõned soovitused, kuidas valida sobiv laenupakkumine:
- Võrrelge erinevate laenuandjate pakkumisi.
- Arvutage intressimäärade ja muude kulude kogusumma.
- Kontrollige, kas laenuandjal on Eesti Finantsinspektsiooni luba tegutseda.
- Pidage meeles, et miski, mis tundub liiga hea, et olla tõsi, võib sageli sisaldada varjatud tasusid või ebasoodsaid tingimusi.
Kristiina Tartust lisab oma soovituse:
"Ma soovitaksin kõigil, eriti noortel, pöörata tähelepanu peidetud kuludele. Soodne esialgne laen võib tunduda ahvatlev, aga lõpuks võib see tähendada palju suuremaid kulusid."