Laenu maksepuhkus: millal ja miks seda kasutada?
SISUKORD:
- Mis on laenu maksepuhkus ja kuidas see toimib?
- Millised on laenu maksepuhkuse eelised ja miinused?
- Kuidas saada laenu maksepuhkust?
- Kas maksepuhkus on pikaajaline lahendus?
Mis on laenu maksepuhkus ja kuidas see toimib?
Laenu maksepuhkus on ajutine lahendus laenuvõtjatele, kes ei suuda teatud aja jooksul oma laenumakseid täita. Puhkus ei tähenda laenu tühistamist, vaid pigem maksete edasi lükkamist. Sellise perioodi jooksul ei pea laenuvõtja oma põhiosa maksma, kuid intressid võivad sellele vaatamata koguneda.
Miks inimesed otsustavad laenu maksepuhkuse kasuks?
Elu on ettearvamatu ning keegi meist pole kindlalt kaitstud ootamatute rahaliste probleemide eest. Töötus, terviseprobleemid või muud isiklikud murekohad võivad viia selleni, et igakuine laenumakse muutub üle jõu käivaks. Sellistel juhtudel võib laenu maksepuhkus näida parim lahendus, et veidi aega võita ja hingetõmmet saada.
„Kui ma kaotasin töö koondamise tõttu, ei jäänud mul muud üle kui võtta laenu maksepuhkus. See andis mulle aega uue töö leidmiseks ja võimaldas finantsiliselt pinnale jääda,“ räägib Anneli, 34, Tallinnast.
Kuidas laenu maksepuhkus aitab?
Laenu maksepuhkus annab laenuvõtjale ajutise leevenduse maksetest, et enam keskenduda hetkelisele elukvaliteedile või lahendada kiireloomulisi finantsküsimusi. Tavaliselt toimub see ilma igasuguse negatiivse märketa krediidiajaloo kohta, kui laenuandjaga vastastikune kokkulepe saavutatakse. Ideaalses olukorras saab võlgnik selle aja jooksul oma olukorra stabiliseerida.
Millised on laenu maksepuhkuse eelised ja miinused?
Eelised
- Ajutine leevendus: Maksepuhkus annab laenuvõtjale lisaaega oma finantsseisundi parandamiseks, säästes kuude kaupa kohustuste täitmisest.
- Krediidiskoori säilitamine: Laenu maksepuhkus võib kaitsta su krediidireitingut, kui see on kokku lepitud ilma makseviivitusteta. See võib olla oluline tulevikus uute laenude saamisel.
- Stressi vähendamine: Olukorras, kus teised finantskohustused kuhjuvad, võib maksepuhkus pakkuda vajalikku rahu ja ruumi hingamiseks.
Miinused
- Suurenenud lõppsumma: Intressid kogunevad ka maksepuhkuse ajal, mis tähendab, et lõppkokkuvõttes tuleb sul rohkem tagasi maksta.
- Pikem laenuperiood: Kui teed pikendatud puhkuseperioodi, võib see tähendada, et laenu tähtaeg venib pikemaks, mis võib kaasa tuua pikemaaegse kohustuse.
- Laenuandjad ei pruugi nõustuda: Mitte kõik laenuandjad ei ole nõus pakkuma maksepuhkust ning see võidakse keelduda sõltuvalt juhtumi tõsidusest ja varasemast maksekäitumisest.
„Ma ei olnud alguses kindel, kas võtta maksepuhkust, sest kartsin, et intressid kasvavad liiga suureks. Pärast mitmete laenuandjatega konsulteerimist sain aga teada, et see oli parim võimalus,“ jagab oma kogemust Toomas, 42, Tartust.
Kuidas saada laenu maksepuhkust?
Maksepuhkuse saamiseks peab kõigepealt pöörduma oma laenuandja poole. Üldiselt hinnatakse taotlust vastavalt laenukäitumisele ja laenuandja kindlatele tingimustele. Taotluseks on sageli vaja esitada ka tõendavad dokumendid, mis selgitavad sinu praegust rahalist seisu, näiteks tööandja kinnitust töötuks jäämise kohta.
Olulised sammud, mida meeles pidada
- Võta varakult ühendust: Ära jäta viimaseks hetkeks. Mida varasemalt oma laenuandjat informeerid, seda suuremad on šansid edukaks kokkuleppeks.
- Ole valmis selgitama: Esita põhjalikud ja läbipaistvad andmed oma finantsolukorra kohta, et laenuandjale jääks piisav selgus sinu hetkeseisust.
- Vaata üle tingimused: Enne maksepuhkuse võtmist aruta kindlasti laenuandjaga läbi kui kaua puhkus kehtib ja millised muutused see kaasa toob.
Kas maksepuhkus on pikaajaline lahendus?
Maksepuhkus on väärikas lahendus äärmuslikes oludes, kuid kindlasti meeles peab pidama, et see ei lahenda probleemi lõplikult. Tegemist on ajutise abinõuga, mis lükkab maksekohustused hilisemasse ajakonteksti. Kui pikemas perspektiivis jääb sissetulekud väheseks ja laenu teenindamine keeruliseks, tuleb kaaluda laenude ümberstruktureerimist või muid alternatiivseid lahendusi.
„Mulle tundus, et laenu maksepuhkus lahendab kõik mu probleemid. Kuid hiljem mõistsin, et see oli ainult ajutine lahendus. Vaja oli hoopis finantsnõustaja abi,“ selgitab Mari-Liis, 30, Pärnust.
Kas seda võiks vältida?
Kui vähegi võimalik, tuleks maksepuhkust pigem vältida, sest kuigi see pakub ajutist kergendust, võivad pikaajalised lisakulud ja laenud aja jooksul hoopis suureks koormaks muutuda. Enne maksepuhkuse võtmist kaalutle hoolikalt, kas on muid meetmeid oma rahalise seisundi parandamiseks, näiteks igakuiste kulude kärpimine või lisatöö otsimine.