Laen eraikult: kuidas leida usaldusväärne eralaenu pakkuja
SISUKORD:
- Mis on laen eraikult ja kuidas see töötab?
- Olulised sammud turvalise eralaenu leidmiseks
- 1. Valige usaldusväärne laenuandja
- 2. Loe hoolikalt läbi lepingutingimused
- 3. Arvesta kõik kulud ja intressid
- Kasutajakogemused ja tagasiside laenude eraikutelt
Mis on laen eraikult ja kuidas see töötab?
Laen eraikult tähendab laenu võtmist eraisikult, mitte pangalt või ametlikult laenuasutuselt. Selle laenutüübi puhul võib tingimusi, intresse ja tagasimaksegraafikuid paindlikumalt läbirääkida, kuid sellega kaasnevad ka suuremad riskid, nagu näiteks puuduva järelevalve või ebakindlad lepingud. Huvitaval kombel on just eraalaenud Eestis viimastel aastatel populaarsemaks muutunud.
Miks valida laen eraikult?
Tavaliselt pöördutakse eraisikute poole, kui pangalaenu ei anta või kui laenuvajadus on kiireloomuline. Ühe suurema plussina näevad kasutajad paindlikke laenutingimusi. Näiteks Marko, kes on pärit Tallinnast, ütleb:
"Otsisin kiiret lahendust ootamatu auto remondi jaoks, ja kuna pangast ei saanud laenu piisavalt kiiresti, leidsin kohaliku eraandja, kes pakkus mulle mõistliku intressi ja paindlikku tagasimakseaega. Õnneks kõik sujus, kuid olin veidi närvis kummaliseid tingimusi nähes."
Samuti võivad inimesed valida eralaenu, kuna nad võivad vältida pankade rangeid kontrollimehhanisme ja nõudeid, mis mõnikord ei võimalda laenu saamist ilma kindla tagatiseta või hea krediidiskoorita. Eralaenu puhul võib läbirääkimise käigus lihtsamalt soovitud kokkuleppe saavutada.
Riskid laenu võtmisega eraandjalt
Kuigi kiire ja paindlik lahendus võib tunduda ahvatlev, on eralaenudel ka mitmeid riske. Näiteks ei pruugi laenuandja alati järgida kõiki õigusnorme või esitada ametlikku lepingut. Sellised olukorrad võivad hiljem põhjustada suuri probleeme.
Tartu päritolu Anneli jagab oma kogemust:
"Ma võtsin laenu tuttava soovitusel, kuid lepingu sõlmimisel ei arutanud me kõiki detaile läbi. Hiljem muutusid tagasimaksmise tingimused tema soovil ja ma tundsin end survestatuna. Lõpuks olin raskemas olukorras kui enne laenu võtmist."
Olulised sammud turvalise eralaenu leidmiseks
Enne kui otsustate laenu eraikult võtta, peaksite kindlasti hindama kõiki võimalusi ja tegema põhjalikku uurimistööd. Kuidas seda täpselt teha? Allpool toome välja põhisammud.
1. Valige usaldusväärne laenuandja
Muretsetud laenuandja maine kontrollimine on üks kõige tähtsamaid samme, mida saate teha. Uurige sotsiaalmeediagruppe ja foorumeid, kus teised inimesed on jaganud oma kogemusi. Kui võimalik, küsige isiklikku soovitust inimestelt, keda usaldate.
Tartu elaniku Peetri soovitus:
"Leidsin kohaliku eraandja tuttava kaudu, kuna teadsin, et tal on head kogemused eelnevate klientidega. Soovin kindlasti vältida n-ö varjatud ohte, seega sel nädalal tegime lepingu notariaalses vormis, et kõik oleks ametlik ja läbipaistev."
2. Loe hoolikalt läbi lepingutingimused
Mõistmatu leping võib hiljem tähendada suuri probleeme. Enne allkirjastamist veenduge, et olete igast lepingutingimusest aru saanud. Peida kindlasti polise lugemine ja tingimuste läbirääkimine, ärge kartke küsimusi küsida väikseimategi detailide kohta.
3. Arvesta kõik kulud ja intressid
Teiseks tasub kindlasti arvutada, millised on reaalsed kulud, eriti kui tegemist on eralaenude intresside ja võimalike kuludega. Intressimäärad võivad ulatuda kõrgele, eriti siis, kui midagi ei ole kindlaks määratud, seega pidage silmas, et lõpuks ei maksa te rohkem tagasi kui algselt kavatsesite. Eriti tavatu laenutüüpide puhul tasub kalkulaator appi võtta!
Kasutajakogemused ja tagasiside laenude eraikutelt
Kuid millised on inimeste arvamused? Kas eralaenud osutuvad alati edukaks või tulevad ette ka negatiivseid kogemusi?
- Positiivsed kogemused
- Negatiivsed kogemused
Paljud kasutajad leiavad, et eralaenude kiire ja paindlik teenus on suureks eeliseks, eriti olukordades, kus traditsioonilised pangad ei tule appi. Näiteks Andres Keililt jagab oma positiivset kogemust:
"Mida pangad nädalateks ajaks pikendasid, lahendas mu eralaenuandja päevadega. Kiire ja mugav. Ole ainult kindel, kellega asju ajad!"
Olukorrad, mis ei lähe plaanipäraselt, on põhiliselt seotud kehvalt koostatud lepingutega. Siin pole tegemist ainult õigusalaste ohtudega, vaid ka inimlike eksimustega, mis võivad tekitada konflikte.
Natalja Kuusalu, ettevõtja ja invtrstiojä