võrdle ja leia parim
Kogumishoius on populaarne viis raha säästmiseks ja kasvatamiseks Eestis. Uuri, miks paljud seda kasvulaenude alternatiivina eelistavad ning millised on tegelikud kasutajakogemused.

LOE SELLE KOHTA ALLPOOL

Kõik, mida peate teadma kogumishoiuse kohta Eesti turul

SISUKORD:

Miks vali kogumishoius? Eesti turu ülevaade

Kogumishoius on finantstoode, mis on Eestis levinud tänu oma lihtsusele ja väikesele riskile. Investorid ja säästjad on tihti silmitsi küsimusega, kuidas oma raha parimal viisil kasvatada, eriti kui traditsioonilised säästuviisid nagu pangahoiused on vähetootlikud. Kogumishoius pakub huvitavat alternatiivi, kus saate oma raha pikaajaliselt tööle panna – aga miks valida just see lahendus?

Tallinnast pärit kasutaja Annika jagab oma kogemust:

"Olen otsinud pikka aega viisi, kuidas oma lapse tulevikuks raha kõrvale panna. Kogumishoius tundus hea variant, sest selle tootlus on parem kui tavalisel hoiukontol. Lisaks on mul rahaline kindlus, et vajadusel pääsen oma säästudele ligi." – Annika, 38, Tallinn

Kuidas kogumishoius töötab?

Kogumishoius on parim lahendus inimestele, kes soovivad pikemaajalist investeeringut teha, kartmata liialt suuri kõikumisi. Vastupidi tavapärastele hoiustele on kogumishoiusel üldiselt kõrgemad intressid, kuigi sellel võivad olla pikemad kehtivusperioodid ja teatud juhtudel ka väljavõtmistasud. Oma olemuselt sarnaneb kogumishoius investeerimistootega, kuid selle kasutamine on palju lihtsam. Tema jaoks tehakse investeeringud teatavatesse instrumentidesse, mida hallatakse professionaalselt, andes hoiustajale suurema stabiilsuse ja eeldatava tootluse.

Kas kogumishoius on parem kui tavapärane hoiukonto?

Aastaid oli Eestis kõige populaarsem viis raha säästmiseks tavaline hoiukonto, kuid madalate intressimäärade tõttu pole see enam kasumlik lahendus. Kui compareerida kogumishoiust ja tavapärast hoiukontot, tuleb esile mitmeid erinevusi. Kuigi kogumishoiused võivad nõuda raha pikemaks ajaks kinni hoidmist, pakuvad nad üldiselt suuremat tootlust.

Siinkohal jagab näiteks Mark oma kogemust, olles kasutanud mõlemat finantstooteid:

"Minu jaoks oli suurim võit see, et kogumishoius maksab tunduvalt paremat tootlust kui tavaline hoiukonto. Alguses kartsin, et ma ei saa oma raha kätte nii kiiresti kui vaja, kuid avastasin, et see oleneb konkreetsest lepingust. Mõnel juhul võimaldati mulle ka vabalt sisse ja välja liikumist." – Mark, 45, Tartu

Kogumishoiuse eelised ja puudused

  • Eelised: kõrgem tootlus kui tavalistel hoiustel, madalam risk kui aktsiaturul, lihtne ja turvaline.
  • Puudused: piiratud likviidsus, lepinguperioodid võivad olla pikad, potentsiaalsed väljamaksetasud.

Kes peaks valima kogumishoiuse?

Kogumishoius sobib iseäranis neile, kes eelistavad stabiilset ja pikaajalist investeerimisvõimalust. See on ideaalne neile, kes ei taha iga päev finantsturge jälgida ega riske liiga palju võtta. Samuti on see suurepärane võimalus inimestele, kes soovivad oma raha kasvatada kindla perioodi jooksul, näiteks pensioniks või laste hariduse rahastamiseks. Kuigi kogumishoidsed võimaldavad suuremat tootlust, kui hoiukontod, peaks siiski arvestama, et väljamakseid ei pruugi saada teha kohe või iga hetk, kui soovite.

Näide: Tablool on toodud erinevate hoiustamisvõimaluste võrdlus, kus võib näha ka kogumishoiuse tootlust.

HoiustamisvõimalusIntressimäär (%)LikviidsusRiskitase
Tavapärane hoiukonto 0.1% Vahetu Madal
Kogumishoius 1.5% - 3.0% Piiratud (olenevalt lepingust) Madal kuni keskmine
Aktsiainvesteeringud Varieeruv Vahetu Keskmine kuni kõrge

Kasutajakogemused: mis räägib kogumishoiuse kasuks?

Lisaks numbritele on olulised ka teiste inimeste kogemused. Pärnus elav Martin jagab oma lugu:

"Olin pikalt kahevahel, kas valida tavaline hoiukonto või proovida midagi riskantsemat nagu aktsiad. Kuid pärast pikka kaalumist leidsin, et kogumishoius on optimaalne lahendus – see pakub stabiilsust, aga samal ajal siiski paremat tootlust kui tavapärane konto. Olen üsna rahul oma otsusega." – Martin, 32, Pärnu

Mida oodata 2024. aasta kogumishoiuste turult?

Kuna 2024 on kohe algamas, tasub silma peal hoida muudatustel finantsturul, mis võivad mõjutada ka kogumishoiuseid. Intressimäärad võivad kasvada ja seega tuua kaasa paremaid pakkumisi investoritele. Samal ajal võivad pangad ja finantsasutused pakkuda uusi ja konkurentsivõimelisemaid hoiuseid, et kliente enda juurde meelitada.

Näiteks on Eestis oodata suuremat intressimäära kõikumist ning seetõttu võivad tänavused kogumishoiuse pakkumised erineda varasematest. Kuigi prognoosid viitavad stabiilsusele, tasub alati konsulteerida finantsekspertidega ja jälgida turul toimuvat.

Kas kogumishoius on teie jaoks?

Lõppude lõpuks sõltub valik teie eesmärkidest ja mugavusest. Kui olete rahul pisut pikema leninguperioodiga ja soovite kasutada madala riskiga toodet, võib kogumishoius olla täpselt see, mida otsite.

Artikli autor Villu Zirnask

Autor: Villu Zirnask

Finantsanalüütik ja ajakirjanik
Finantsanalüütik ja finantsajakirjanik, kellel on üle 10 aasta kogemust investeerimisvaldkonnas
Avaldatud: 01 jaanuar 1970 kell 03:00

Kasutajate seas populaarne