võrdle ja leia parim
Loe huvitavat ja põhjalikku ülevaadet avanssidest: mida see tähendab, mis on riskid ja kuidas on inimesed neile reageerinud üle Eesti.

LOE SELLE KOHTA ALLPOOL

Avanss - mida see tegelikult tähendab ja kuidas vältida lõkse?

SISUKORD:

Mis on avanss ja kuidas see töötab?

Avanss on tuntud kui ettemakse, mida tööandja või finantsasutus teeb töötajale enne tööperioodi lõppu või ametlikku palgapäeva. 2024 on see aina populaarsem rahalahendus, sest inimestele meeldib paindlikkus ja võimalus saada raha siis, kui seda kõige rohkem vaja on.

Kuidas avanssi kasutatakse?

Üldiselt kasutatakse avanssi igapäevaste kulude katteks, ootamatute olukordade lahendamiseks või suuremate ostude ja investeeringute tegemiseks. Näiteks Läänemaalt pärit Maria (31) jagas oma kogemust:

"Avanss aitas mind väga, kui mu auto läks ootamatult katki. Tavapärase palgapäevani oli veel nädal aega, aga mul oli peaaegu kohe tööriista vaja. Tänu avansile sain autotöökojale maksta ja sõiduvahend korda teha." – Maria, Haapsalu.

Miks eelistada avanssi ja millised on peamised eelised?

Avanssi edukas kasutamine on võimalik tänu selle paindlikkusele ja kiirele juurdepääsetavusele. Mõned võtmetegurid, miks avansid on meelitanud aina rohkem inimesi kasutama:

  1. Kiire ja paindlik rahalahendus ilma ootamiseta. Võimalus saada raha kätte peaaegu kohe.
  2. Ei vaja keerulisi paberimajandusi nagu krediidilaenud või pangalaenu taotlused.
  3. Ei kaasa suuri lisakulutusi – paljud tööandjad ja teenusepakkujad pakuvad madalaid tasusid.
  4. Võimalus saada raha töö tegemise käigus, mitte ootama palgapäeva.

Mida kasutajad avanssidest arvavad?

Kogemused erinevad, kuid paljud inimesed leiavad, et avanss on olnud abiks just hädaolukordades. Nii jagab ka Raul (45) oma isiklikku arvamust:

"Ma varem ei olnud avanssi kasutanud, aga kui küttepuude hind hüppeliselt tõusis ja küttekulu ootas, oli avanss minu ainus väljapääs. Ilma selleta oleksime pidanud kuu lõpus rahaga nulli jääma." – Raul, Narva.

Põhilised riskid, mida tuleks arvestada

Kuid nagu iga finantsiline tööriist, kaasneb ka avanssidega teatud riskid. On hädavajalik olla teadlik võimalikest probleemidest enne, kui otsuseid teed:

  • Liigne sõltuvus. Kui hakata pidevalt avanssi kasutama, võib lõppkokkuvõttes igakuine eelarve kannatada.
  • Suurenenud kohustused. Järgmises palgatsüklis vähendatakse sinu sissetulek juba avanssi ulatuses, mis tähendab, et järgmine kuu võib eelarvet tulla vajadus teha väiksemaks.
  • Absoluutne kohustus tagasi maksta. Erinevalt laenudest ei ole võimalik läbirääkimiste või maksekavast hoiduda – palk tuleb kohe vähendatud summana sulle tagasi.

Miks mõned kasutajad vältivad avansse?

Eestis on ka inimesi, kes seavad avanssidesse ettevaatlikkuse või isegi negatiivse suhtumise. Näiteks Priit (29) Viljandist toob välja:

"Avanss võib tunduda hea lahendus, aga minu jaoks tundus alati oht olema selles, et kanname järgmised kuud suurema koormuse. Ma eelistan siiski säästa ja laenata raha ainult äärmisel vajadusel." – Priit, Viljandi.

Avanss versus kiirlaen: kummal on madalamad riskid?

Avansi ja kiirlaenu võrdlemine võib anda huvitavaid tulemusi. Avanss proporcionaalselt palju turvalisem, kuna see tugineb tööle, mida juba oled kindlustatud pakkuma – samas kiirlaenud võivad olla kõrgemalt intressistasudelt ja röövellike tingimustega.

Siin on lühike võrdlustabel, mis toob välja peamised erinevused:

AvanssKiirlaen
Põhineb sinu olemasoleval töötasul Tavaliselt ei sõltu sellest, kas sul on töö või mitte
Madalamad või mitte üldse tasusid Kõrged intressimäärad ja teenustasud
Kohene või kiire heakskiit Kinnitamisaeg võib varieeruda
Sõltub tööandjast või teenuseosutajast Saadaval erinevate laenupakkujate kaudu

Kuidas teha avansist kasulik ja turvaline tööriist?

Avansi võtmine võib aidata lahendada lühiajalisi finantsprobleeme, kuid oluline on meeles pidada mõnda olulist reeglit. Järgnevad praktilised näpunäited aitavad sind paremini avanssi kasutada:

  1. Kasuta avanssi ainult siis, kui seda tõesti vajad ja teised võimalused puuduvad.
  2. Planeeri järgnev eelarve kindlalt nii, et avansi mõju ei oleks liiga suur ja sa suudad igapäevased kulud katta ka tulevikus.
  3. Lepitage oma tööandjaga täpselt, millistes summades ja mis tingimustel avanssi kasutatakse.
Artikli autor Villu Zirnask

Autor: Villu Zirnask

Finantsanalüütik ja ajakirjanik
Finantsanalüütik ja finantsajakirjanik, kellel on üle 10 aasta kogemust investeerimisvaldkonnas
Avaldatud: 01 jaanuar 1970 kell 03:00